Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přidání ovladačů do Boot/Capture Boot Image

21. 11. 2008

PE 2.0 je očesaná verze Windows Vista, sloužící pro úkoly správy systémů, hromadných instalací, tvorby obrazů disků a podobně. Používá se např. ve spolupráci s Windows Deployment Services. Má ovšem jeden problém, a tím je silně omezená množina ovladačů. Zejména nepřítomnost ovladačů síťové karty je poměrně nepříjemná, pokud chceme systém právě po síti instalovat. Naštěstí existuje postup, jak potřebné ovladače doplnit.

WAIK

Pro přidání ovladačů budete potřebovat Windows Automated Installation Kit (WAIK) - ten je možné stáhnout ze stránek Microsoftu (pozor, je to pořádný macek). Dále potřebujeme WIM soubor s WinPE - viz Windows Deployment Services. Defaultní obraz s WinPE, který najdeme např. na instalačním DVD Windows Vista ve složce \Sources, se jmenuje boot.wim, a tento použijeme jako příklad.

Nyní budeme potřebovat složku, do které umístíme upravovaný WIM soubor, složku pro ovladače a složku pro namontování obrazu. Vytvořte např. složku wims, v ní podsložky ovladace a mount. Do wims nakopírujte boot.wim, do ovladace potřebné ovladače. Pro vytažení adresářové struktury z exe souborů je možné použít WinRAR.

Spusťte Start - Všechny programy - Microsoft Windows AIK - Windows PE Tools Command Prompt. Objeví se konzola se správně nastavenými cestami. Přejděte do složky wims. Zadejte
imagex /mountrw boot.wim 2 mount.
Tím se provede namontování druhého image z boot.wim do složky mount a je možné jej procházet jako standardní adresářovou strukturu. (Ve WIM souboru může být více obrazů, ve standardním boot.wim nás zajímá druhý. Pokud budeme upravovat Capture Image, zadáme imagex /mountrw bootCapture.wim 1 mount, kde bootCapture je jméno capture image).

Zadejte
peimg /inf=ovladace\*.inf /image=mount
Nyní dojde k přidání ovladače (nebo ovladačů) do připojeného obrazu. Nyní zadejte
imagex /unmount /commit mount
Dojte k potvrzení změn (commit) a odpojení obrazu (unmount). Nyní je možné obraz použít - například naimportovat do WDS.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

WDS

(ut3ro, 25. 3. 2010 22:50)

A ještě když už se mi podařilo vytvořit více účtů pro víc klientů, tak se mi v následujícím okně v možnostech výběru OS, který se má nainstalovat, nezobrazil žádný obraz. Pravděpodobně se musí nastavit práva k obrazu a ke skupině ve WDS, kde je obraz načten. Ať jsem práva nastavoval jak jsem je nastavoval, tak obrazy jsou stále vidět v nabídce pouze jen když jsem zalogovaný do domény jako Administrator.

WDS

(ut3ro, 25. 3. 2010 22:45)

Ano návod je dost nepřesný v části nastavování účtů a práv když se připojuje klient k doméně. Vlastně se mi to nepodařilo vyřešit. Naštěstí funguje login jako admin: "nazev.domena\administrator" a to mi stačí. Jinak dobrej článek. Našel jsem jich víc podobných, ale ten Váš mi přišel nejlepší .)

super...

(Breta, 25. 3. 2010 16:21)

Gratuluji k úspěchu :) Byl někde nepřesný návod, nebo v čem byl problém?

WDS

(ut3ro, 24. 3. 2010 20:15)

Tak už mi to jede celé :D Děkuji Vám moc za cenné rady. Jdu se ožrat.

Domena\Uzivatel

(ut3ro, 24. 3. 2010 15:56)

Nemá se někde nastavit účet klientského počítače v Aktive Directory? Kde konkrétně nastavim uživatelské jméno a heslo? Je tam toho hodně...

Ovladače

(ut3ro, 23. 3. 2010 17:33)

Zdravím...
Tak se mi úspěšně podařilo ovladače doplnit, takže mám radost:). Mám teď jiný problém..snad už poslední. Při instalaci klienta, po výběru jazyka a jazyka klívesnice to po mě chce přihlašovací údaje: "Zadejte své uživatelské jméno ve formátu domena\uzivatel nebo uzivatel@domena.com"... Ať vyplňuju jak vyplňuju, tak se přes tento krok nemohu dostat. Pořád mi píše hlášku: "Zadaný název není správně utvořený název účtu".
Nemá se někde něco povolit? Jsem si jistý, že to bude banalita, ale už nevím co s tím.

Děkuji moc...

Ovladače...

(ut3ro, 21. 3. 2010 16:49)

Ano vím, že existují novější a jiné metody vzdálené instalce. Naneštěstí já musím použít tuto (Win server 2003), jelikož to mám jako práci do školy. Bota právě tlačí, že se mi nedaří potřebné ovladače doinstalovat a tudíž mi to nefunguje. Zkusím to ještě jednou podle odkazu, který jste přiložil. Děkuji

Ovladače...

(Breta, 21. 3. 2010 16:15)

Od WDS jsme už utekli, takže bohužel nemám prostředí, kde bych postup ověřil a zjistil, kde může být chyba. Pro klonování nyní používáme Clonezillu (viz článek v oddíle Deployment a http://clonezilla.org/) a pro automatické instalace WXP projekt Unattended (http://unattended.sourceforge.net/). Oba využívají pro prvotní nabootování z CD/sítě linux a zatím se mi nestalo, že by v něm nebyl ovladač. Kolegové aktuálně testují systém OPSI umožňující tvorbu image i unattended instalace a na rozdíl od Unattended zvládá i Visty a W7. Všechna tři řešení jsou opensource, takže je možné je přiohnout k obrazu svému.
K přidávání obrazů do WIM, viz následující link:
http://blog.hongens.nl/2008/02/18/adding-drivers-to-wds-boot-images/
Pokud zjistíte nějakou chybu v článku, dejte prosím vědět.
PS: na čem konkrétně pracujete, kde tlačí bota?

Ovladače v Sysprepu

(ut3ro, 21. 3. 2010 12:43)

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat zda je možné vytvořit boot image a capture boor image rovnou s ovladači síťové karty? Protože s přidáním ovladačů do již vytvořených obrazů přes nástroj WAIK mi to podle Vašeho návodu nefunguje. Zkoušel jsem to asi 10x krok za krokem a nic :( Nutně to potřebuji a rád Vám za to i zaplatím.

Děkuji za odpověď

PS - přrdchozí fáze postupu naprosto bez problému. Návod je super.