Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hyper-V

21. 11. 2008

Hyper-V je nejnovější virtualizační nástroj od Microsoftu. Na rozdíl od Virtual PC a Virtual Server, které běží v podstatě na úrovni běžné aplikace a předávají požadavky virtuálního systému hostitelskému systému, který je dále předává na hardware, se jedná o tzv. hypervizor, což je tenká vrstva sedící přímo na hardware počítače. Díky tomu je využití hardware efektivnější - požadavky virtuálního systému jdou na hardware pouze přes tuto tenkou vrstvu.

Hyper-V je dostupný ve dvou verzích:
  • Jako role operačního systému Windows Server 2008 - zde je Hyper-V v ceně WS 2008
  • Jako samostatný produkt Microsoft Hyper-V Server (ve skutečnosti jádro Windows Server 2008 s jedinou rolí) - tento produkt je zdarma ke stažení. Oproti Hyper-V ve Windows Serveru má určitá omezení.

 

Hardwarové požadavky

Hyper-V vyžaduje 64-bitové prostředí a také hardwarovou podporu virtualizace. To znamená, že procesor musí disponovat technologií Intel VT nebo AMD-V. Údajně je nutná i podpora na úrovni základní desky a nastavení BIOS. Kromě toho je samozřejmě potřeba dostatečný diskový prostor, dostatečné možství paměti a procesory musí být dostatečně výkonné/v dostatečném počtu. Já jsem Windows Server 2008 Enterprise včetně Hyper-V rozběhl na běžném počítači s AMD Athlon XP 64 X2 (3800+) se 2 GB RAM - na testování tedy stačí i velmi laciné železo.

Instalace Hyper-V

Při standardní instalaci WS2008 použijte správce rolí v server manageru. Pokud používáte Server Core, pak
  • použijte příkazový řádek - zadejte
    bcdedit /set hypervisorlaunchtype auto
    start /w ocsetup Microsoft-Hyper-V
  • Nebo použijte CoreConfigurator (viz stránka o Windows Server 2008 Core). Spusťte Setup-Core.wsf, zadejte volbu 4, pak 1, pak 12. Po výzvě nechejte počítač restartovat.

 

Management Hyper-V

Hyper-V je možné v případě standardní instalace WS2008 spravovat pomocí konzoly přímo na serveru. V případě instalace na Core systému je potřeba správu provádět vzdáleně, a to buď z jiného Windows serveru 2008 s Hyper-V, nebo z pracovní stanice s Windows Vista a nainstalovanými Vista SP1 Management Tools for Hyper-V.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hyper-V? Prosím..

(NoMercy, 26. 6. 2011 10:10)

Proč bych se měl uvázat u Microsoftu, když VMware mi nabízí svobodu a mnohem lepší funkce!? Hloupost!