Jdi na obsah Jdi na menu
 


Microsoft Virtual PC 2007

21. 11. 2008

Microsoft Virtual PC 2007 je jedním z virtualizačních nástrojů od Microsoftu. Na rozdíl od Virtual Serveru a Hyper-V určených pro "ostré" nasazení serverů je určen spíše pro "soukromé" použití na pracovních stanicích náročnějších uživatelů pro různé testovací účely. Ideálně se dá použít například:

  • pro testování neznámého software (např. staženého z internetu), zkoušení nových verzí apod. Před nasazením do provozního prostředí je možné neznámý software nainstalovat na virtuální počítač, otestovat na viry, spyware, ověřit funkčnost atd atd. Pokud zjistíme, že nevyhovuje, jednoduše virtuální počítač smažeme a je klid.
  • pro instalaci zřídka používaných programů. Proč má program, který používám jednou za dva měsíce, zabírat místo na fyzickém počítači, zanášet registr... Nainstaluje se na virtuální počítač a ten se spustí jen v případě potřeby.
  • Pro vývojáře software, webových stránek... Mohu mít virtuální počítače s různými verzemi operačního systému, prohlížeče a podobně, na kterých testuji funkčnost svého produktu.
  • a tak dále

Instalace

Instalačku VPC si stáhněte ze stránek Microsoftu a spusťte ji. Projděte všeachna dialogová okna (není třeba cokoliv měnit) a následně instalace během chvilky proběhne.

Vytvoření virtuálního počítače

Přejděte do menu Start - Všechny programy a klepněte na Microsoft Virtual PC. Pokud nejsou nadefinovány žádné virtuální počítače (a hned po instalaci samozřejmě nejsou), spustí se Virtual PC a zároveň průvodce vytvořením nového virtuálního počítače.

Virtuální počítač se skládá ze dvou částí:
  • Definice hardware (tady říkáme, jakým hardware počítače disponuje - kolik mu přiřadíme paměti, jaké virtuální disky bude mít připojeny, porty, síťové karty, sdílení fyzického disku... Tyto informace jsou uloženy v souboru .vmc.
  • Virtuální disky - jendá se o soubory typu vhd, které virtuální počítač vidí stejně, jako běžný počítač vidí fyzické disky.

 

V průvodci klepněte na Next, zvolte, co chcete provést (poprvé to bude Create a virtual machine), Next, zadejte jméno virtuálního počítače (třeba WinXP na testovani software), Next, vyberte operační systém, který na něj nainstalujete, Next. Nyní je potřeba zadat množství paměti, které virtuálnímu počítači bude přiřazeno. Doporučené hodnoty jsou příliš nízké, takže je vhodné je navýšit. Pro Win XP na 250 - 400 MB, podle předpokládaného využití. Ovšem pozor, je třeba brát ohled na množství paměti, které máte k dispozici. Virtual PC si celé přidělené množství okamžitě po startu virtuálního počítače alokuje. Pokud není dostatek volné paměti, odmítne virtuální počítač spustit. Proto je velmi vhodné mít počítač s minimálně 1 GB RAM (pro provoz virtuálních PC s Win XP/server 2003), což by v dnešní době neměl být problém. Pro DOS nebo Win 95/98 stačí pochopitelně podstatně méně. Klepněte na Next.

Nyní zvolte, že chcete vytvořit nový virtuální disk, Next, a uveďte cestu k místu, kde disky budete mít uloženy. Pro častou práci s virtuálními počítači je výhodné mít virtuální disky na samostatném fyzickém disku, ale není to podmínkou. Klepněte na Next a Finish. V konzole Virtual PC se zobrazí právě nadefinovaný virtuální počítač s poznámkou Not running. Klepněte na Settings a podívejte se, jaké zde jsou možnosti.

Instalace operačního systému

Nyní máte připraven počítač s prázdným nenaformátovaným diskem, a je potřeba nainstalovat operační systém. Můžete pokračovat podobně, jako s běžným počítačem. Nejprve virtuální počítač spusťte - označte jej v konzole a klepněte na Start. Zobrazí se černé okno, reprezentující monitor virtuálního počítače. Další postup záleží na situaci:
  1. Máte zprovozněno bootování ze sítě. V tom případě virtuální počítač spusťte, počkejte, až se zobrazí černé okno a v něm hláška "press F12 for network service boot...", stiskněte F12 a dále postupujte obvyklým způsobem.
  2. Vložte do CD/DVD mechaniky svého počítače instalační médium. V menu okna virtuálního počítače zvolte "Use Physical Drive ...". Jestliže se mezitím zobrazí hláška, že není z čeho bootovat klepněte na jakékoliv tlačítko. Spustí se instalace z vloženého média.
  3. Máte iso image instalačního média. V menu okna virtuálního počítače zvolte "Capture ISO Image" a obraz najděte. Jestliže se mezitím zobrazí hláška, že není z čeho bootovat klepněte na jakékoliv tlačítko. Spustí se instalace z připojeného obrazu.

Instalace proběhne naprosto standardním způsobem až po zobrazení operačního systému.

 

Zvláštnosti ovládání

V některém okamžiku zjistíte, že se vám ukazatel myši "chytil" do okna virtuálního počítače a nemůže ven. Abyste ho osvobodili, klepněte na PRAVÝ Alt. Pokud potřebujete virtuálnímu počítači poslat Ctrl-Alt-Del, klepněte PRAVÝ Alt + Del. Pro reset PRAVÝ Alt + R, pro pozastavení činnosti PRAVÝ Alt + P. Tytéž povely je možné najít v menu Action okna virtuálního počítače.

Samostatnou kapitolou je vypínání virtuálního počítače. To je možné provést standardně vypnutím/resetem přes operační systém. Tím se regulérně ukončí operační systém a provede vypnutí nebo restart virtuálního počítače. Další možnotí je vypnutí "natvrdo" - třeba když operační systém nereaguje. Stiskněte PRAVÝ Alt + F4 nebo v menu Action nebo v konzole vyberte Close. Zobrazí se dotaz na způsob vypnutí, z rozbalovacího seznamu vyberte Turn off. Poslední možností je uložení stavu virtuálního počítače - virtuální počítač se zastaví a aktuální obsah jeho paměti se zapíše do paměti na disk. Po startu pak pokračuje v činnosti od místa, kde skončil. To provedete stejným způsobem, jako tvrdé vypnutí, ale místo Turn off vyberte Save state.

Virtual Machine Additions

Potřeba neustále mačkat pravý Alt je nepříjemná, stejně jako další drobné nepříjemnosti plynoucí z toho, že hostovaný operační systém netuší, že běží na virtuálním hardware. Aby se tyto problémy vyřešily, je možné nainstalovat Virtual Machine Additions. Při spuštěném virtuálním počítači a aktivním operačním systému klepněte na Action - Install or Update Virtual Machine Additions (PRAVÝ Alt + I). Ve virtuálním počítači se spustí instalace. Proklepejte ji do konce a virtuální počítač restartujte. Zjistíte, že se myš může volně pohybovat mezi hostovaným a hostitelským operačním systémem, je možné přenášet schránku, přetahovat soubory...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář