Jdi na obsah Jdi na menu
 


Microsoft Virtual Server

21. 11. 2008

Microsoft Virtual Server, v době psaní tohoto článku ve verzi 2005 R2 SP1, je virtualizační technologie od Microsoftu, na rozdíl od Virtual PC určená pro "produkční" prostředí. Je možné jej nainstalovat na operační systémy Windows Server 2003 a 2008 a Windows XP, přičemž preferované jsou samozřejmě servery.

Instalace

Pokud chcete na daném počítači spravovat server přes webové rozhraní, nainstalujte nejprve IIS. Pak stáhněte ze stránek Microsoftu instalační soubor Virtual Serveru a spusťte jej. Projděte průvodce Next, Next..., Finish. Tím by měla být instalace hotova. Nyní můžeme přes http://Jmenoserveru:1024/VirtualServer/VSWebApp.exe?view=1 zobrazit administrační rozhraní.

Vytvoření virtuálního serveru

Po instalaci Virtual Serveru je potřeba vytvořit vlastní virtuální server(y). Nejprve se rozhodněte, kde budou umístěny konfigurační soubory virtuálních počítačů a virtuální disky (mohou být na různých místech nebo z výkonnostních důvodů dokonce na různých fyzických discích). Například C:\VirtualniPocitace Přejděte do administračního rozhraní a klepněte na Virtual Machines - Create. Zadejte jméno prvního virtuálního stroje, včetně cesty (jinak se použije default cesta), třeba C:\VirtualniPocitace\SQL_1\SQL1 pro první SQL server. Zadejte, kolik přiřadíte serveru paměti. Ponechte volbu Create a new virtual hard disk. Pro Virtual netword adapter zvolte některý z fyzických adaptérů (pokud chcete, aby virtuální počítač měl přístup k fyzické síti). Klepněte na Create. V zadaném adresáři se vytvoří dva soubory - sql1.vmc obsahující konfiguraci počítače, a sql1.vhd, což je virtuální disk (zatím prázdný). Přejděte na záložku Master Status v administraci VS a klepněte na server sql1. Tím se virtuální počítač spustí a začne se chovat jako běžný nový počítač.

Připojení k virtuálnímu počítači

K normálnímu počítači máme obvykle připojený monitor, na kterém vidíme, co se děje. U virtuálního počítače je to poněkud složitější. Máme dvě možnosti.

  1. Připojíme se k počítači přes webové rozhraní. Klepněte na ikonu virtuálního počítače v administračním rozhraní. Poprvé se zobrazí informace, že je nutné povolit Virtual Machine Remote Control (VMRC), klepněte na Enable a OK. Pak se zobrazí hlášení Internet Exploreru, že se někdo pokouší o instalaci ActiveX, je třeba vše povolit. Na závěr se zobrazí okno reprezentující monitor virtuálního počítače.
  2. Použijeme klienta VMRC. Ten se nainstaloval spolu s Virtual Serverem a najdeme jej v menu Start - Všechny programy - Microsoft Virtual Server - Virtual Machine Remote Control Client. Tohoto klienta můžeme spustit rovnou na serveru, ale také jej nainstalovat na libovolný jiný počítač (třeba svou pracovní stanici) - spustíme instalaci Virtual Serveru, ale zvolíme Custom instalaci a necháme nainstalovat jen klienta. Toto je varianta, které, pokud sedím u svého počítače, dávám přednost. Po spuštění zadáme adresa serveru:5900 (pokud jsme nechali standardní port pro vmrc 5900), případně zaškrtneme Reduce Colors (pokud sedíme na pomalém drátu) a Connect. Zobrazí se okno se seznameme virtuálních počítačů dostupných na daném virtuálním serveru. Klepnutím se přepneme na kterýkoliv z nich.

Práce s vmrc

VMRC zajišťuje kompletní komunikaci s virtuálním počítačem, veškeré akce, které provádíme, pokud jsme v okně VMRC, se přenášejí na virtuální počítač, ovšem s některými výjimkami. Nejvýznamnější je trojkombinace Ctrl-Alt-Del, kterou vždy odchytí lokální počítač. Jak ji tedy poslat virtuálnímu počítači? Použijeme PRAVÝ Alt + Del.

Okno VMRC, v okamžiku, kdy do něj vstoupíme, navíc zachytí klávesnici i myš a není možné se z něj dostat. Zachráníme se klepnutím na pravý Alt. To je dost nepříjemné, ale vyřeší se po instalaci Virtual Machine Additions (viz dále).

Instalace systému

Po zobrazení nově vytvořeného počítače se nejspíš zobrazí hlášení, že nelze bootovat - samozřejmě, virtuální disk ještě není ani zformátovaný. Virtuální počítače je potřeba, stejně jako každý počítač fyzický, nejprve nainstalovat. Jak? Instalaci můžeme provádět

  • z fyzického CD/DVD média. Instalační médium vložte do mechaniky serveru, přejděte do administračního rozhraní, najeďte myší nad název virtuálního serveru, z rozbaleného menu zvolte Edit Configuration. Klepněte na CD/DVD. Zvolte Physical CD/DVD Drive a vyberte příslušnou mechaniku. Klepněte na OK.
  • z iso image instalačního disku. Postupujte stejně jako v předchozím případě, ale zvolte Known image files a do Fully qualified path to file zadejte cestu k iso image instalačního disku.
  • po síti. Po spuštění virtuálního počítače se objevi obvyklá hláška "stiskněte F12 pro bootování ze sítě". Pokud máte zprovozněný RIS, WDS nebo jinou službu vzdálené instalace, můžete ji využít. (pozor, výzva pro bootování ze sítě se NEZOBRAZÍ, pokud je počítač již nainstalován a je možné bootovat z virtuálního disku, ani pokud je v CD mechanice bootovací instalační médium).
Dále postupuje instalace standardním způsobem, stejně jako u fyzického počítače. Po dokončení instalace není nutné přidávat žádné ovladače.

Instalace Virtual Machine Additions

Operační systém instalovaný do virtuálního počítače nemá tušení o tom, že nejede na fyzickém železe. To způsobuje některé problémy - například výše zmíněné zachycení myši a klávesnice, ale také méně efektivní komunikaci s okolím, vuižívání zdrojů a další. Řadu problémů řeší, alespoň ve Windows, Virtual Machine Additions. Instalace se provádí následovně: Po instalaci systému přejděte v administračním rozhraní na stránku konfigurace daného počítače, klepněte na Virtual Machine Additions, zaškrtněte Install Virtual Machine Additions a klepněte na OK. Na virtuálním počítači se zobrazí průvodce instalací. Kompletně jej projděte. Po dokončení instalace jste vyzváni k restartu virtuálního počítače. Následně se chová virtuální počítač mnohem přívětivěji.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář