Jdi na obsah Jdi na menu
 


Windows Server 2008 Core

21. 11. 2008

Zatímco u dosavadních serverových operačních systémů bylo vždy nutné spolu se serverovými službami nainstalovat i kompletní grafické rozhraní včetně všech nástrojů, u Windows Sever 2008 přichází novinka - vedle "klasické" kompletní instalace včetně grafického rozhraní je možné zvolit i variantu "Core". V tom případě jsou nainstalovány jen komponenty skutečně nezbytné pro fungování serveru, nástroje grafického rozhraní nainstalovány nejsou a server se spravuje prostřednictvím konzoly nebo vzdáleně. (Vlastní správce grafického prostředí ovšem k dispozici je, stejěn jako několik málo grafických programů - třeba task manager.)

Výhody jsou zřejmé - menší nároky na hardware, zejména na obsazenou paměť, menší objem binárek, ve kterých mohou být chyby (cca 1 GB proti 2 GB plné instalace) a které se musí záplatovat nebo se mohou stát cílem útoku. Výsledkem je vyšší rychlost, bezpečnost a menší počet nezbytných restartů.

V Core nejsou k dispozici všechny role. Podporovány jsou:
  • Active Directory Domain Services (AD DS)
  • Active Directory Lightweight Directory Services (AD LDS)
  • DHCP Server
  • DNS Server
  • File Services
  • Print Services
  • Streaming Media Services
  • Internet Information Services (IIS)
  • Windows Virtualization

 

Istalace

Je možná pouze čistá instalace. Instalace je velmi jednoduchá. Vloží se instalační DVD, postupuje podle pokynů - volba jazyka, Instalovat, zadat Product Key. Další krok je rozhodující - z nabídnutých možností je třeba vybrat Core Installation. V následujícím kroku už jen vyberete kam systém nainstalovat. Zbytek proběhne automaticky.

První spuštění a úvodní konfigurace

Po dokončení instalace se objeví obrazovka "Press Ctrl - Alt - Del". Po stisku je třeba vybrat "Jiný uživatel", zadat Administrator, bez hesla odklepnout. Pak je třeba zadat 2x nové heslo administrátora. Pak se chvíli nastavuje desktop, zobrazí se modrá obrazovka s jedinou konzolou a můžeme se pustit do práce.

Restart/vypnutí počítače

Používá se příkaz shutdown, viz shutdown /?

Nastavení data a času

Zadejte do konzoly příkaz control timedate.cpl. Zobrazí se jeden z mála grafických nástrojů v Server Core - Time and Date Control Panel.

Nastavení sítě

Pokud je server připojen k síti se službou DHCP, není třeba nic nastavovat, systém si potřebné parametry načte sám. Pokud chceme parametry nastavit ručně, použijeme
netsh interface ipv4 show interfaces pro zobrazení dostupných síťových adaptérů
netsh interface ipv4 set address name="cislo-adapteru" source=static address=IP-adresa mask=maska-podsite gateway=brana pro nastavení IP adresy atd.
netsh interface ipv4 add dnsserver name="cislo-adapteru" address=IP-dns-serveru index=1 primární DNS server
Nyní je možné pomocí ping, nslookup, ipconfig zkontrolovat nastavení a funkčnost sítě.

Změna jména počítače

netdom renamecomputer jmeno-pocitace /NewName:nove-jmeno + restartovat

Aktivace systému

Pokud jste při instalaci nechali zaškrtnuté tlačítko "aktivovat automaticky", o tento krok se nemusíte starat. V opačném případě je potřeba provést aktivaci systému. Zadejte
slmgr.vbs –ato

CoreConfigurator

Server Core používáme proto, že chceme šetřit systémové prostředky, mít systém bezpečnější atdatd, ale konfigurace pomocí příkazového řádku je poměrně pracná a náchylná na překlepy a podobně. Proto je k dispozici sada skriptů, které tuto práci usnadní., viz http://www.codeplex.com/CoreConfig. Stáhněte si cab soubor, vytáhněte z něj všechny skripty a ty umístěte někam do sdíleného adresáře. Ten si na Core počítači namapujte (net use x: \\servername\share), skripty zkopírujte a spusťte setup-core.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář